Kaikki vakoista

Mikä on vakka?

Vakka on kansantanssin- ja -musiikkiryhmistä koostuva yhteenliittymä, jonka yhteistyö alkaa jo tapahtumaa edeltävänä vuonna huipentuen yhteisiin esityksiin ja konsertteihin tapahtumassa. Vakat aloittavat toimintansa lokakuussa 2025, jolloin ryhmät tekevät ryhmäilmoittautumiset vakkoihin. Vakat työstävät tapahtumaan tuotavaa ohjelmaa osallistavan ohjelmatuotannon mallilla. Vakkoihin voivat liittyä kaikki kansantanssijat ja -muusikot, jotka osallistuvat tapahtumaan. Vakkoja on vuoden 2026 Pispalan Sottiisissa kuusi ja jokaisella vakalla on teemansa, joka liittyy vuoden yleisteemaan ”Anna tanssin koskettaa”. Vakan toimintaa johtaa vakkaneuvosto yhdessä vakan tanhulähettilään/tanhulähettiläiden kanssa.

Vakkoihin osallistumisesta ja ilmoittautumisesta

Kaikki Pispalan Sottiisin osallistujat kuuluvat johonkin vakkaan. Jokainen osallistuja sitoutuu myös ostamaan osallistujapassin keväällä 2026 tulevan osallistujailmoittautumisen yhteydessä. Ryhmä, tai Maijun vakan kohdalla myös pari, voi itse valita, mihin vakkaan haluaa ilmoittautua. Ilmoittautumisen yhteydessä on hyvä huomioida, mikä on vakan ennen tapahtumaa järjestettävän yhteisharjoituksen paikkakunta. Ilmoittautumalla vakkaan sitoutuu osallistumaan yhteisharjoitukseen. 

Kaikkiin vakkoihin voi ilmoittautua kaiken ikäiset ja tasoiset ryhmät. Yhteisesitysten tansseihin tehdään erilaiset versiot niin, että kaikki löytävät niistä itselleen sopivan tason ja kaikki voivat tanssia samaa tanssia yhtä aikaa. 

Jokainen vakka tuottaa oman tanhulähettiläänsä kanssa osioita Pispalan Sottiisin ohjelmaan. Nämä osiot ovat yhteistanssit, konserttiohjelmat ja kaupunkiesitykset. Tanhulähettiläät valmistavat vakan yhteistansssit. Lisäksi tanhulähettiläät kuratoivat oman vakkansa konserttiohjelman yhdessä oman vakkansa kanssa. Yhteistanssien ja konserttiohjelman lisäksi vakka valmistaa myös kokonaisuuden, joka voidaan esittää eri puolilla kaupunkia pidettävissä kaupunkiesityksissä. Jokainen ryhmä/pari voi valita, millä tasolla osallistuu oman vakkansa toimintaan eli kaikkiin osioihin ei ole välttämätöntä osallistua, jos haluaa kevyemmän osallistumisen tapahtumaan. Osana Pispalan Sottiisia järjestetään myös alle 16-vuotiaiden kansantanssiryhmien Tanssiralli-katselmus, mikä on hyvä huomioida, kun miettii, mihin kaikkiin ohjelmaosuuksiin ryhmän kanssa osallistuu.

Pispalan Sottiisin pääjuhla koostuu vakkojen yhteisesityksistä. Vakkojen omien esitysten lisäksi pääjuhlassa on avaustanssi sekä finaali, joihin osallistuvat kaikki esiintyjät. Kaikkien yhteistanssien, niin vakkojen omien kuin avauksen ja finaalinkin, materiaalit löytyy tanssinriemu.fi-sivustolta.

Ryhmäilmoittautuminen vakkoihin tapahtuu 9.-29.10. oman ilmoittautumislomakkeen kautta. Vakkoihin voi tulla mukaan myös tämän jälkeen, mutta vakat aloittavat toimintansa jo tuon ilmoittautumisen päättymisen jälkeen. Ryhmäilmoittautumisen myötä ryhmä/pari sitoutuu valitsemansa vakan toimintaan. Sitovat osallistujalmoittautumiset tehdään keväällä 2026, tarkka aikataulu ilmoitetaan myöhemmin. Linkki ryhmäilmoittautumiseen.


Vakkojen esittelyt

Vuoden 2026 Pispalan Sottiisiin koostetaan ohjelmaa kuuden vakan toimesta. Kaikkien vakkojen teemat käsittelevät omalla tavallaan tapahtuman pääteemaa "Anna tanssin koskettaa".

Elenan vakka

Elenan vakan teema lähestyy kosketusta sen hyvää tuottavan voiman kautta. Tervehtiminen on yksi arkisimmista ja vaikuttavimmista tavoista kohdata, huomioida ja koskettaa toista. Se on hellittelyn ensimmäinen muoto. Se on toisen näkyväksi tekemistä. Läsnäoloa ja yhteen tulemista.

Terve lintuseni! yhteistanssikokonaisuudessa on kolme kaikille yhteistä koreografioitua osuutta: laulu, valssi ja galoppi. Elenan vakan konserttiohjelma ja kaupunkiesitykset muodostuvat niin ikään tervehtimisen tapojen ja toisten kohtaamisen tärkeyden ympärille. Ne ryhmät, jotka haluavat tuottaa ohjelmaa iltakonserttiin ja kaupunkiesityksiin, työstävät lyhyehköjä tanssillisia osuuksia yhdessä valittujen teemojen ja liikeaihioiden pohjalta. Tanhulähettiläs on mukana ja tukena ryhmien luovissa prosesseissa mentorina ja vastaa vakkaneuvoston tuella esityskokonaisuuden kokoamisesta.

Yhteisharjoitus: sunnuntaina 19.4.2026, Oulussa, Tuiran Monitoimitatalon liikuntasali

Emman ja Sofian vakka

Vakan teema on käsi kädessä. Teema tuo eri-ikäiset tanssijat yhteen tilaan ja korostaa kansantanssin ydintä: yhdessä tekemistä.

Enkeliskan liikeperinteestä inspiroituneessa vakassa tanssitaan pienten ja suurten ketjuissa, missä kosketus, katse ja liike sitovat osallistujat toisiinsa. Vakassa koetaan, miten kansantanssi rakentaa sukupolvien välistä yhteyttä ja yhteisöllisyyttä.

Yhteisharjoitus: lauantaina 11.4.2026, Kaustinen


Eveliinan ja Mitjan vakka

Eveliinan ja Mitjan vakan nimi on Väre ja sen teema on rytmi. Kuinka se koskettaa ja tuntuu kehossa yhteisenä värähtelynä. Valitsimme teeman, koska se yhdistää tanssin ja musiikin, kehon ja soittimen. Rytmin tunteminen kokonaisvaltaisesti kehossa on mahtava tunne! 

Vakan yhteisesityksen kokonaisuudessa on kolme kaikille yhteistä koreografioitua osuutta: rytmiosuus, karjalankielinen laulu ja savolainen polkka. Loppuun tulee tanssiinhaku, jossa yleisö kutsutaan tanssiin joko etäisyydeltä tai muulla tavoin. 

Yhteisharjoitus: lauantaina 11.4.2026, Joensuu

Jutan vakka

Vakan  teemana on polskat. Rauhallisen ja reippaan polskan parivaljakko, jossa päästään koskettamaan oman asuinseudun luonnon tuomia tunnelmia kaikkien sukupolvien yhteisessä kokemuksessa. Maisemien erilaisuus ja niiden tarjoama rauha toimi inspiraationa, johon yhdistän lennokkuuden ja yhteisen kosketuksen. Vakan yhteisesityksen kokonaisuudessa on kaksi eri tempoista polskaa: Lehtevä ja Lauha. Ilmava ja vauhdikas liikelaatu kutsuu kaikenikäiset tanssijat mukaan liikkumaan yhdessä

Yhteisharjoitus: sunnuntaina 19.4.2026, Tampere

Maijun vakka

Maijun vakka tulee olemaan paritanssiteemalla. Vakan otsikko on “Ota kiinni”. Ohjelmisto sisältää sekä perinteisestä kansantanssimateriaalista koostuvaa koreografiaa, kuin hieman vapaasti vietynä tanssittavaa ohjelmistoa. Vakan toimintaan voi osallistua ympäri Suomen ja kaikenikäiset ovat tervetulleita. Käy rohkeasti tutustumassa materiaaliin ja tule mukaan jaettuun keholliseen kokemukseen. 

Yhteisharjoitus: Maijun vakalle ei ole   yhteisharjoitusta ennen tapahtumaa vaan yhteisen esityksen koostaminen tapahtuu kesän tapahtumassa. 

Siirin vakka

Vakan teema on ”Tarvitsen sinua”. Kokonaisuus pohjautuu inhimilliseen tarpeeseen olla fyysisesti yhteydessä toisiin läpi elämänkaaren. Kokonaisuus luodaan yhteisen kokemuksen pohjalle, niin että vakan materiaali tarjoaa erilaisia kontaktissa tanssimista ja luottamusta tukevia harjoitteita, joita kaikki ryhmät tekevät viikkoharjoituksissaan. Vakan yhteisesitys muodostuu yhdestä pitkästä valssikokonaisuudesta. Liikemateriaali rakentuu osittain ennalta määriteltyjen liikelauseiden ja osittain harjoitteiden tuottaman liikkeen varaan.  
Huom! Harjoitteiden tueksi järjestetään ohjaajakoulutus, johon toivotaan mahdollisimman monen ohjaajan myös osallistuvan.

Yhteisharjoitus: lauantaina 16.5.2026, Pääkaupunkiseudulla

Mikä on tanhulähettiläs?

Jokaiselle vakalle nimetään tanhulähettiläs/tanhulähettiläät, jotka tukevat oman vakkansa toimintaa muun muassa luomalla vakkansa yhteiset tanssit sekä suunnittelemalla vakkojen tuottamaa ohjelmaa Pispalan Sottiisin kansantanssifestivaaliin. Tanhulähettiläisiin pääset tutustumaan tästä

Mikä on vakkaneuvosto?

Jokaisella vakalla on oma vakkaneuvostonsa, joka koostuu kunkin vakan kansantanssiryhmien ja/tai kansantanssiseurojen yhteyshenkilöistä.  

Vakkaneuvoston tehtäviin kuuluu: 

  • Sopia yhdessä vakalle nimetyn tanhulähettilään kanssa oman vakkansa yhteisen esityksen sisällöstä. 
  • Koordinoida yhdessä tanhulähettiläänsä kanssa oman vakkansa esitykset ja osallistumisen pääjuhlassa. 
  • Sopia vakkaneuvoston kokoukset keväälle 2026
  • Ideoida vakkansa nimi haluamallaan tavalla 
  • Koota tiedot vakkansa esityksistä  
  • Ideoida vakkaansa esitysten yhdistäviä elementtejä  
  • Kehittää muille vakoille suunnattuja haasteita 
  • Sopia oman vakkansa ennen Sottiisia pidettävistä yhteisharjoituksista.